JAK WYBRAĆ PAPIER

28-07-2022

Coraz większy rozwój technologiczny wypiera tradycyjny papier.

 Tyle że, to nie prawda.

Jak wybrać papier?

Papier jest surowcem, w którym różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami są bardzo ważne. Zupełnie inne muszą być parametry materiału, który posłuży do seryjnego wydruku w biurze, a inne – w przypadku, gdy papier zostaje wykorzystany na efektowne wizytówki.

Bardzo ważne jest ustalenie, jakie mają być ostateczne właściwości danego papieru.

W Polsce wytwory papierowe dzieli się zwyczajowo:

  • bibułka – do 28 g/m²
  • papier – 28–160 g/m²
  • karton – 160–315 g/m²
  • tektura – powyżej 315 g/m²
  • bibuła – 65–250 g/m², tylko w odniesieniu do materiałów o dużej chłonności

Gramatura - informuje o wadze papieru, konkretnie – jednego arkusza. Wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m2).

Grubość - oznacza odległość między spodem a wierzchem arkusza papieru położonego na płasko. Używany w kserokopiarkach posiada zwykle 110 mikronów.

Klasa papieru - z punktu widzenia kupującego sprowadza się przede wszystkim do poziomu jasności, A jest najbielszy, klasa B to wariant pośredni, natomiast papier klasy C stanowi opcję najbardziej ekonomiczną.

Format - czyli wymiary papieru. A4 (210 x 297 mm) najpopularniejszy, ale nie jedyny.

Nieprzezroczystość - uzależniona jest m.in. od struktury papieru i ilości włókien. Nieprzezroczystość wyraża się w procentach.

Gładkość - papieru ma znaczenie w kontekście jakości wydruku. Im gładsza, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów i detali. Są zwykle powlekane specjalną powłoką.

Druk atramentowy i laserowy - różnią się od techniką druku. Jeden rodzaj papieru nie sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku tuszu i proszku.

 

Przed zakupem należy upewnić się, czy papier jest dedykowany do drukarki laserowej, atramentowej czy igłowej.

 

  • Papier do drukarek igłowych – Ze względu na zdecydowanie najniższe koszty eksploatacji używane są w wielu biurach i przedsiębiorstwach. Posiada boczną perforację oraz ciągłą, „składankową” konstrukcję arkusza. Umożliwia jednoczesny wydruk oryginału i kopii dokumentu.
  • Papier do drukarek atramentowych – do codziennych zadań wystarczy o niewielkiej gramaturze, jednakże nie mniejszej niż 80 g/m2. Powinien się charakteryzować odpowiednią strukturą, wpływającą na równomierne wchłanianie tuszu i szybkie jego schnięcie.
  • Papier do drukarek laserowych – zaleca się wybór nieco wyższych gramatur niż w przypadku papieru do drukarek atramentowych, między 80 a 120 g/m2. Należy też dostosować się do specyfikacji danego urządzenia.

RODZAJE PAPIERU

Papier kredowy – doskonały wybór do ulotek reklamowych, podkreśla atrakcyjny wygląd produktów, prestiż i wydobywa żywe barwy. Nie zalecamy stosowania papierów kredowych do notatników, kalendarzy.

papier offsetowy – Nie chłonie wody, odporny również na zrywanie powierzchniowe; szerokie zastosowanie przy produkcji gazetek, a także jest idealnym surowcem do druku książek, czasopism czy broszur;

papier powlekany – Wysoka gładkość i połysk, doskonałe odwzorowanie kolorów; idealnie nadaje się do produkcji np. ulotek, folderów, katalogów;

kartony i tektury – szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, okładek książek i katalogów.  kartony powlekane z białym spodem ( produkcja opakowań w przemyśle kosmetycznym), kartony powlekane z kremowym spodem (stosowane w produkcji opakowań np. w branży farmaceutycznej), kartony makulaturowe (stosowane do produkcji opakowań)

papier samoprzylepny – składa się z dwóch warstw, stosowany głównie do produkcji etykiet samoprzylepnych;

papier i karton ozdobny – zazwyczaj o fakturowanej powierzchni, białe lub barwione w masie, stosowane są do produkcji zaproszeń, opakowań okolicznościowych

papier samokopiujący – posiada warstwy funkcjonalne, dzięki którym możliwe jest kopiowanie

tektura – najgrubszy materiał w poligrafii; wykorzystywany najczęściej w produkcji opakowań, wyróżnia się dwa rodzaje tektury: tekturę litą oraz tekturę falistą.

Papier fotograficzny – Papier pokryty światłoczułą warstwą. Obraz uzyskany na takim papierze nazywa się odbitką fotograficzną. Obecnie stosowane są dwa typy podłoża: papierowe oraz polietylenowe.